Tabi ki Hepsi Değil, Hoşlandığın Erkeği Elde Tutmanın Yolları

Erkekleri elde tutmanın yollarını araştırıyorsan belli ki ilişkinde sorun yaşıyorsun. Merak etme, tek değilsin, ilişkilerin genelinde aynı sorunlar yaşanıyor. İçinde bulunduğun durum ve ilişkinin gelecekte ne olacağı endişesi seni üzüyor olabilir. Hatta kafan karışmış, ne yapacağını bilmiyor da olabilirsin. Evet şu an için zor gözüktüğünü biliyorum ama aslında çözüm de bir o kadar basit.

erkekleri elde tutmanın yolları 10 önemli tavsiye

erkekleri elde tutmanın yolları

Şimdi bana zaman ayırmanı istiyorum. Seni temin ederim ki yazıyı sonuna kadar okuduğunda; yaptığın hataları, ıskaladığın ayrıntıları, olması gerekenleri görecek ve bundan sonrası için neler yapacağını anlamış olacaksın.

Zaman Üçgeni

Kadın – erkek ilişkilerine bakışımızda kritik bir hata olduğunu düşünüyorum. Geçmiş – şu an ve gelecek zaman olaylarını aynı zaman diliminde yaşayıp değerlendirmeye çalışıyoruz.

Mesela;

“Evlenmeden önce sen böyle değildin!”

“İlk tanıştığımızda bana başka bakıyordun…”

“Evlenme düşüncesi ortaya çıktığından beri garip davranıyorsun…”

“Sen çok değiştin…”

“Seninle 1 yıl sonrasını göremiyorum…”

“Neden böyle davrandığını anlamıyorum…”

Şu an bu cümleleri kuran kadın öncesinde farklı mı düşünüyordu? Yoksa bazı şeyleri görmüyor muydu? Şimdiki zamanda, geçmişle ilgili kurulan cümleler gelecek kaygısı taşındığını da gösteriyor. Kısacası dünü, bugünü ve yarını aynı anda değerlendirme çabası bize hata yaptırıyor.

Bugün, dün yapılanların. Yarın ise bugün yapılanların sonucudur…

İlişkilerin yıpranması ve zamanla kaybolması ilişkinin, evliliğin suçu değil. Ortamın ve şartların değişmesine ayak uyduramayan çiftlerin eksikliğidir. İşte tam da bu yüzden evlenen çiftlerin sayısının azalmasına karşılık boşanan çiftlerin sayısı artıyor. Bunu ben söylemiyorum istatistikler söylüyor.  2017 yılında boşanan çift sayısı 128.000, 2018 yılında ise 142.000. Fark ortada…

Evlilik ve evlilik öncesi şeklinde değerlendirme yaparken ilişkilere aynı gözle bakmamız ve davranmamız mümkün değil. Kendi mutluluğumuzu korumak için değişen ekonomik ve sosyal süreçlere ayak uydurmak zorundayız. Önlem almak bizim elimizde. Kendimize ait bazı özellikleri korumaya devam ederken üzerine yeni meziyetler koymayı bilmeliyiz.

Peki nasıl? Şu zaman üçgenini bitirdikten sonra erkekleri elde tutmanın yollarının plan dahilinde yapılması gerektiğinden bahsediyor olacağım.

Dün;

Geçmiş ilişkileri veya eşimizle olan geçmişimizi kapsıyor. Aramızda bulunanların bir kısmı ilk tanıştığı erkekle evlenmiş ya da evlenmeyi planlıyor olabilir bu sonucu değiştirmez Çünkü aynı zaman dönemi içinde anılar, olaylar, ön yargılar, gelecek fikirleri birikmeye başlar.

Geçmiş zaman diliminde edinilen anılar şimdiki zamanı ve geleceği şekillendirir. Bugün pes etmek, umudunu kaybetmek, yılmak gibi düşünceler yeşermeye başlamışsa tohumları geçmişte atılmıştır. Geçmişte, sevdiğin erkeği elde etmek uğruna vazgeçmeyi tercih ettiğin özellikler belkide bugün mutlu olmanın önündeki engeldir.

Konu ilişki olduğunda anlatılacak ve paylaşılacak çok şey oluyor. Ben yazarken anlatıyorum sizler de yorum ve mesajlarla bana eşlik ediyorsunuz.  Katılımınız için teşekkür ederim. İçlerinden birini bugün örnek olarak kullanacağım. KVK gereği isim vermeden mesajın bir kısmını aşağıda paylaştım. Okudukça ne kadar benzer olaylar ve sorunlarla karşılaştığını göreceksin.

Örnek Durum: Evlenmeden Öncesi

Evlenmeden önce gitar kursuna giderdim. Evde boş vakitlerimde de gitarımla güzel vakit geçiriyordum. Hatta ilk tanıştığımız gün beni gitarımla görmüştü. Zaman içinde ona vakit ayırmak, daha fazla birlikte olmak düşüncesiyle (-şimdiki aklım olsa yapmazdım!-) kursa gitmemeye başladım. Sonuçta o gitarımdan daha önemliydi gün geçtikçe gitarımla olan bağım zayıfladı ve sonunda koptu.

Evliliğimizin 2. yılındayız ve sorunlar ortaya çıkmış durumda. Bana olan ilgisi tıpkı benim gitarıma olan ilgim gibi azaldı. Umarım kopma noktasına gelmez. Eskiden kötü hissettiğimde müzikle iyileşirdim, şimdi artık o da yok. Ne yapacağımı bilmiyorum 🙁

Sende geriye doğru baktığında aslında koruman gereken ama vazgeçtiğin özellikler olduğunu göreceksin. İstersen biraz düşün sonra devam edelim. Belki de düşünmene bile gerek kalmadı yukarıdaki mesajı okurken aklında vazgeçtiklerin canlandı bile…

Bugün;

Bugün de dün gibi ilişkinin gelecekteki halini belirleyecektir. Geçmişte yapılanlar ilişkinin istenmeyen hale gelmesine sebep olduysa bugün atacağın adımlar da akışı tam tersine çevirebilir. Bugün içinde bulunduğun duruma göre hazırlık yapmadıysan geçmişteki davranışlarla bugünü yargılamak çok doğru değil.

1 ay, 1 yıl ya da 3 yıl önce hayatlarınız muhtemelen daha farklıydı. Geçen zaman içinde belki evlendiniz çocuğunuz oldu. Evlilik imzası atılmadıysa bile ailelerle tanıştınız.Ya da ne bilim iş değişiklikleri yaşandı. Ekonomik ve sosyal olarak değişimlere uğradınız. Peki sen ve o değişime ayak uydurdunuz mu? Başlangıçta yakaladığınız enerjiyi, sevgiyi, heyecanı korumak için adım attınız mı? Erkekleri elde tutmanın yolları aranırken zaman kavramını pas geçmemek gerekiyor.

Örnek Durum: Bugün

Yazıyı okurken gerçekten çok etkilendim. Özellikle şu “değişim” ve “ayak uydurma” olayına takıldım. Oturup düşündüm gerçekten enteresan bir konuya değinmişsiniz. Sorumlulukların olmadığı yahut nispeten az olduğu dönemlerde aşkın da ateşiyle kusurları görmüyoruz. İlişkiye heyecan katacak atraksiyonlara girmiyoruz. Çünkü zaten var… Çaba harcamaya gerek yok. İnsanı tanıma çabası, onu keşfetmek, o sıcaklığı hissetmek kendimi iyi hissettiriyordu. Geçen zaman içinde olayları akışına bırakmak ve yönetmemek gibi bir hataya düştüm. İlişki önceleri duygusal olarak güçlüydü. Sonradan duygu,mantık ve yargılama başladı. En sonunda şirket ve ortaklık gibi yaşamaya başladık. Hatalarımı ve yapabileceklerimi bahsettiğiniz şu kitap sayesinde öğrendim. Teşekkürler.

İlişkiler canlı organizmalardır. Gözle görülemeyen yaşayan, nefes alan, ilgi isteyen, dilinden anlamak gereken organizmalar. Onu kendi haline bırakırsan yabancılaşır. Ne laftan anlar ne göz yaşından. Söz geçiremediğin gibi kontrol de edemezsin. Çünkü ilişkinin ucunu bıraktığın an o kendi yoluna gidecektir. İlerleyen dönemde ise onu tanıman mümkün olmayacaktır. Sevginin, ilginin yerini sırtınızda kambur olarak taşıdığınız olumsuz düşünceler almaya başlayacaktır.

Başka kadın ya da erkeğin ortaya çıkmaya başladığı dönemde tam olarak ya bugüne ya da geçmişe denk geliyordur. Bugün atacağın adımlarla yarını kurtarmak mümkün. Yarın için henüz başka kadın riski yok.

Yarın;

Yarın henüz gelmedi. Bugün atacağın adımlar ilişkinin geleceğini belirleyecek. Erkeği elde tutmanın yollarını şimdi öğrenerek mutlu son senaryosunun baş kahramanı olabilirsin. Unutma en kötü durumda bile atılabilecek adımlar vardır. Yeter ki sen kararını ver ve değişime açık ol.

Plan

Evet Plan! Bir erkeği elde tutmanın yolları plan yapmakla başlar. Tutarlı, izlenebilen ve sonuçları gözle görülebilen bir plana sahip olmalısın. Plan dahilinde onu elde tutmak için 10 önemli tavsiye veriyorum. Aşağıdaki kitapta elde ettiğin erkeği kaybetmemek ve ilişkiyi ayakta tutmak için neler yapıldığı nefis şekilde anlatılmış. Alanında en çok okunan e-kitap olan onu elde tut kitabı senin de hayatını değiştirebilir. Resme tıklayarak hemen inceleyebilirsin.

onu elde tut kitabı hakkında

Aslında kadın – erkek ilişkisi birbirine bağlı farklı etkilerin altında şekillenir. Uygulayacağın planla akışı ilişkinizin lehine çevirmen mümkün.İşte

1- Kendinden Vazgeçme

Şimdi oturup kendine dış görünüşün ve geçmişte bıraktığın özelliklerinle ilgili bazı sorular sorabilirsin. Erkekleri elde tutmanın yollarını sorgularken kendime neden soru sormalıyım diye düşünüyorsan bence yanlış yoldasın. Soruları cevaplarken ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksın.

  • Eskiden ilgilendiğin ama şimdilerle uzak durduğun hobilerin var mı?
  • İyi vakit geçirdiğin arkadaşlarınla iletişimin devam ediyor mu?
  • Kaç kiloyken kaç kilo oldun?
  • Kendini eskisi kadar bakımlı hissediyor musun?
  • Kuaföre ne kadar sıklıkta uğruyorsun? Eksiden nasıldı?
  • Kitaplarla arana mesafe koydun mu?
  • Sinema ya da tiyatroya ne zamandır gitmiyorsun?
  • Spor ve egzersizlerle aran nasıl?

Sorulara kendin de ekleme yapmalısın. Sonuçta hiç birimizin geçmişi tıpa tıp aynı değil. Genel hatlar itibariyle örtüşse de farklılıklar gösterecektir. Cevapları vermeye başladığında ilişkinin başlangıcındaki cazibeni neden kaybetmeye başladığını anlayabilirsin.

2- İlişkini Tanı

İlişkiyi tanımak kavramını hepimiz es geçeriz, hatta bilmeyiz bile. İlişkiler farklı şekillerde ortaya çıkar ve gelişir. Kimi zaman duygusal açmazların içinde kurulur, kimi zaman kuvvetli çekim gücüyle başlar, kimi zaman zorluklar kimi zamanda mutluluklar vesile olur.

İlişkinin başlangıcındaki şarlat kişileri koşullandırır. O şartlar değiştiğinde ilişkiye ihtiyaç kalmamış gibi gözükür. Ama yakalanan o enerjinin farklı kanallara yönlendirilmesi ilişkiyi canlı tutar, büyütüp geliştirir. Aksi takdirde monoton aksesuarlar olarak üzerimizde durur..

3- Kendini Tanı

İnsanın kendisini tanıması geçmişi ve bugünü arasında kıyaslama yapmasına olanak tanır. İş yoğunluğu, stres, ev işleri vb. gibi sorumluluklar omuzlara binen yükü çoğaltır. Kendini tanımaktan neyi kastediyorum.

Mesela; Eskiden güler yüzlü bir kadın mıydın? Bugün gülmek ve gülümsemekle aran nasıl?

Evet en basitinden gülümsemeyi ele alalım. Gülümsemek pozitif beden dili sinyallerinin başında gelir. Karşısındakine gülümseyen insan kendisinin ve karşısındakinin olumsuz duygulardan sıyrılmasını sağlar. O anki duygu hali değişip olumlu duygular yeşertir.

Gülümsüyor musun?

4- Onu Tanı

Erkekleri elde tutmanın yolları arasında etkili tekniklerden biri de onu iyi tanımaktır. Onu tanıyarak idare edebilir ve yönetebilirsin. Erkekler biraz çocuk gibidir. Sadece çocuk olduklarını kabul etmezler. O zaman onlara çocuk olduklarını söylememek gerekiyor. Nasıl bir çocuğu idare ederken onun yaş gurubuna uygun aktiviler veriliyorsa erkeklerde aynı şekilde idare edilebilir.

Bugün erkekler kendi aralarında konuşurken “Evin patronu benim der”. Ama hepsi bilir ki “kadın istemeden olmaz ve kadının sözü geçer”. Aslında problem de tam bu noktada başlıyor. Söz geçirmek ve yönlendirmek adına seçilen taktikler sonucu belirler. Emredici ya da aşırı yumuşak tavırlar “Annelere” aittir. Sevgilisinin ya da karısının taktikleri farklı olmalıdır. Sonuçta onun bir annesi var bir tane de evlenince olacak. Üçüncü anne gibi davranmanın alemi yok.

5- Heyecan Yarat

Heyecan yaratmak deyince akla cinsellik ve adrenalini yüksek aktiviteler gelebilir. Tamam kabul ediyorum cinselliğin yeri bambaşka. Ayrı bir kalem olarak değerlendirmek gerekiyor. Ama sevgilinle illa yamaç paraşütü yapman gerekmiyor. Beraber hoş vakit geçireceğiniz aranızdaki bağları kuvvetlendirecek atraksiyonlar var.

Cinsellik konusunda konu açarsam kitap yazmalıyım diye düşünüyorum. Gerek var mı? Hayır yok, zaten halihazırda yazılmış muhteşem kitap var. “Yataktaki kraliçe kitabı” kesinlikle okumanı tavsiye ederim. Erkeği yatakta kendine bağlamanın yollarını anlatan harika bir kitap. Ben okurken büyük zevk aldım ve çok farklı şeyler öğrendim. Erkekleri elde tutmanın yolları kapsamına cinselliğinden girdiğini unutmamak gerekiyor. Dengeli, ucuz gözükmeden etkilemenin yolları ise Yataktaki Kraliçe kitabında.

 

6- Arkadaşlarıyla Dalaşma

İlişkiye zarar veren önemli noktalardan biri de arkadaşlık ilişkilerinin yürütülmesidir. Erkek ve kadın karşılıklı olarak tercih yapmak zorunda kalırlar. Aslında arkadaşlar sadece kurulan bağlar ve iyi vakit geçirmeyi temsil etmez. Aynı zamanda hoşlanılan aktivitelerin de paylaşıldığı insanlardır. Onlara karşı gelindiğinde arkadaşlara ve birlikte yapmaktan hoşlandıkları aktivitelere kısıtlama getirilmiş olur.

Dengelemek ve idare etmek sandığın kadar zor değil. Hatta onu kendi isteğiyle bile gitmekten alıkoyabilirsin.

7- Arada Bırakma

Sadece arkadaşlarıyla arada kalması iticilik yaratmıyor. Aile kavramı da onun arada kalmasına neden olan önemli etkendir. Ailesi ile ilgili konuşurken kendi ailenle ilgili konuşulduğunu düşünerek hareket etmekte fayda var.

8- Kendine Değer Ver

İnsan her zaman bencildir. Severken de bencildir, nefret ederkende. Kendimiz için severiz ve “Seni seviyorum” deriz. Dolayısı ile insanın kendine değer vermesi doğasının kaçınılmaz sonucudur. Geçirilen süreçlere sığınarak (-sağlık yerindeyse) bahaneler üretmeden insanın kendisine değer vermesi gerekir. Ancak bu şekilde çekim oluşturup cazibeli hale gelebilirsin.

Spor yap, arkadaşlarına vakit ayır, hobiler edin kendini mutlu edecek olayları ihmal etme. Onu da dahil etmeye başladığında erkekleri elde tutmanın yollarını keşfetmeye başlayacaksın.

9- Kendinin Pozitif ve Negatif Yanlarını Öğren

Pozitif yanlarını zaten biliyor olmalısın. Negatif yanlarımız üzerinde konuşmayı sevmeyiz ama sen düşün. Son zamanlarda hangisi daha ağır basıyor? Pozitif yanların mı yoksa negatif yanların mı?

Sürekli “dır dır” eden kadın konumuna düşmüş olabilir misin? Eskiden onu dinler ve bakışlarından anlardın ne olduğunu. Şimdi onu dinlemeden, duygularını anlamadan hemen sonuca varıp kestirip atıyor musun?

Tüm insanoğlu takdir edilmekten hoşlanır, övülmek ruhu besler. Gülümsemeden, anlamadan sadece şikayet etmek ilişkiye de ona da iyi gelmez. Karşılıklı atışmaktan öte bir şey elde edemezsin. Erkekleri elde etmenin yolları onu idare etmeyi bilmekten geçiyor.

10- Onun Negatif ve Pozitif Yanlarını Öğren

Az önce söylediğim gibi “üçüncü anneye gerek yok”. Zaten o rol sana göre değil ama annelerden öğrenilecek çok şey var. Anneler erkek çocuklarının en ufak kaş göz hareketinden ne olduğunu anlar ve anne şefkatiyle yaklaşıp onun anladığı dilden sorunu çözer.

Sevgili ya da eş olarak anne şefkati göstermenin doğru olmadığını hepimiz biliyoruz. Ama onun pozitif ve negatif yanlarını tam olarak öğrendiğinde yönlendirmek daha basit olacaktır.

İyi yaptığı işlerde onu övmek senden bir şey eksiltmez aksine bunu kendi yararına kullanabilirsin. Aşırıya kaçmadan onu överek istediğin davranışı sergilemesini sağlamak senin elinde.

Onu elde tut kitabı alanında hazırlanmış en etkili kitap olarak karşımızda duruyor. Evliliği ve ilişkiyi korumak, erkekleri elde tutmanın yollarını anlamaktan geçiyor. Bence; bunu sana anlatacak ve neler yapılması gerektiğini ortaya koyacak olan da Onu elde tut kitabıdır.

onu elde tut kitabı hakkında